Aj bafkanie e-cigariet môže mať svoje úskalia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) počet milovníkov cigariet každým rokom klesá. Tento úbytok nie je rapídny, ale množstvo fajčiarov má pozvoľna klesajúcu tendenciu. Omnoho výraznejšie však klesá množstvo cigariet, ktoré priemerný fajčiar vyfajčí.

cigareta

Podľa štatistických údajov z rôznych krajín sveta bolo fajčenie celosvetovo najpopulárnejšie v rokoch 1960 – 1980, mohli by sme ho smelo pokladať za jeden z najcharakteristickejších znakov tej doby. Bežne sa fajčilo všade a pri všetkých príležitostiach, často priemerne až 10 cigariet denne. Situácia sa medzičasom zmenila a tieto počty sa zredukovali približne na polovicu.
S čím to súvisí? Odpoveď zahŕňa niekoľko faktorov, od osvety prostredníctvom veľkého množstva kampaní, cez sprísnenia rôznych podmienok a zákazy fajčenia na verejnosti, až po prechod niektorých užívateľov na elektronické cigarety.

Niekoľko zaujímavých čísel

Zatiaľ čo celkový počet fajčiarov mierne klesá, e-cigarety sú v rozkvete. V roku 2011 bol odhadovaný počet používateľov tejto novej technológie na úrovni 7 miliónov,  počas nasledujúcich 5 rokov sa znásobil na 35 miliónov a podľa odhadov bude o ďalších 5 rokov, teda do roku 2021, až 55 miliónov užívateľov.
Na európskom trhu sú v popredí Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Švédsko či Taliansko. Len na území Veľkej Británie je približne 2000 predajných miest.

Čo ľudí láka ku kúpe?

Jedným z dôvodov pre kúpu e-cigarety je často len túžba vyskúšať niečo nové. Tí, ktorí to skúsili a rozhodli sa ju používať pravidelne, udávajú najčastejšie tieto argumenty:
–          Je menej škodlivá ako klasická cigareta
–          Pomáha zredukovať fajčenie
–          Neobťažuje okolie
–          Jej zákaz nie je na toľkých miestach
–          Existujú rôzne príchute

ecigareta

Niekoľko varovných prstov

Darmo, každá minca má dve strany a skôr ako si e-cigaretu dáte s úsmevom do vrecka, zamyslite sa:
–          Ide o novú technológiu a zatiaľ nie je známe aké účinky má jej dlhodobé používanie
–          Nikotín spôsobuje závislosť v každej forme
–          Niektoré sladké príchute dráždia sliznice a môžu spôsobiť zápaly
–          V niektorých krajinách je zakázaný nielen ich predaj, ale ak si ju vezmete napr. do Thajska, môžete si spestriť pobyt väzením

Related Posts

© 2024 Mostreal - WordPress Theme by WPEnjoy