Budujte sebavedomie svojho dieťaťa

Keď je dieťa ešte maličké, zameriavame sa skôr na jeho biologické potreby a učenie základným návykom. Dôležité je však aj budovanie sebavedomia. Len sebavedomé dieťa, ktoré od detstva vedieme správnym smerom, môže byť v dospelosti úspešné a šťastné. Vychovávajte svoje dieťa tak, aby sa vždy vedelo zamyslieť nad tým, či žije správne a ako žije.

rodiče

Nezabúdajte, že doba, v ktorej žijeme je ťažká nielen pre nás, ale aj pre naše dieťa. Vysoké nároky v škole a dravosť dnešných detí je ťažkým sústom. Ako správne budovať sebavedomie u vášho dieťaťa?

Sebavedomie u detí im pomáha prekonávať strach a prekážky, ktoré sú pred nich kladené. Takéto dieťa vie, že sa nemusí báť a prekoná všetko vďaka svojim schopnostiam. Pomáhajte dieťaťu poznať v čom vyniká a kde sú jeho medzere. Práve jeho prednosti u neho budujte a ukazujte mu v primeranej miere, že ste na neho hrdí. V kolektíve s jeho rovesníkmi dochádza často k situáciám, ktoré v ňom vytvoria traumu. Ak však vie, čo dokáže, vie sa aj s takýmito zážitkami lepšie vyrovnať. V prvom rade musíte byť dieťaťu vzorom. Nemôžete od neho očakávať to, čo nevidí vo vás. Ak sa mu niečo podarí, napríklad nakreslí pekný obrázok, venujte mu dostatočnú pozornosť a pochváľte ho. Nepreháňajte, ale venujte mu milé slová. V prípade, že vám pomôže s domácimi prácami, odmeňte ho a nezabudnite vyzdvihnúť ako sa mu daná činnosť podarila. Dôležité je ukázať, že mu dôverujete a viete, že všetko zvládne. Musíte poznať hranicu medzi primeranou a prehnanou chválou. Sú situácie kedy sa dieťaťu nedarí, vtedy si musí uvedomiť, že síce nespravil všetko na sto percent, ale vy mu napriek tomu prejavíte podporu. Sám musí chcieť dosiahnuť viac.
chlapec

Dieťa musí rešpektovať samého seba, budujte v ňom aj sebalásku. Po dobre odvedenej práci by sa mal časom sám vedieť pochváliť. Pri neúspechu sa s nim porozprávajte a pomôžte mu nájsť riešenie a cestu k zlepšeniu. Musí sa však naučiť aj prehrávať a pochopiť, že nie všetko na čo siahne mu ihneď pôjde. Uvedomí si tak, že svedomitá práca je najdôležitejšia. Vo veciach, v ktorých vyniká, ho podporujte. Choďte s ním na futbalový zápas, alebo výstavu jeho kresieb. Sám si musí vybrať svoje koníčky a vy mu buďte len poradcom a podporovateľom. Nezamieňajte u neho sebavedomie za pýchu. Musíte ho naučiť aj pokore a slušnému chovaniu k ostatným ľuďom. Rešpektovanie starších a pomáhanie slabším by malo byť samozrejmosťou.

© 2024 Mostreal - WordPress Theme by WPEnjoy