Nadchádzajúca voľba prezidenta FIFA sa nesnie v znamení sporu dvoch bývalých spolupracovníkov

Nadchádzajúcu voľbu hlavy organizácie FIFA zviditeľnil nečakaný verbálny útok bývalého prezidenta Európskej futbalovej únie (UEFA) Michela Platiniho na šéfa Medzinárodnej strešnej rganizácie FIFA Gianniho Infantina, ktorý bol donedávna jeho blízkym spolupracovníkom.

trofej.jpg
 
Bývalí spolupracovníci teraz v pozícii rivalov
Stalo sa tak len krátko predtým, ako sa v stredu bude konať voľba najvyššieho predstaviteľa FIFA, a v tej Infantino zatiaľ figuruje ako jediný kandidát. Je teda nad slnko jasnejšie, že jeho zvoleniu na ďalšie funkčné obdobie nič a nikto nestojí v ceste. A to je kameň úrazu v spore s Michelom Platinim, ktorý má voči jeho zvoleniu vážne výhrady. Ten bol kedysi Infantinov spolupracovník, no teraz sa verejne vyjadril proti jeho zvoleniu slovami, že ako prezident FIFA preňho nemá legitimitu. Odôvodnil to tým, že ešte v čase, keď zastával post generálneho tajomníka UEFA, sa veľmi kriticky vyjadroval k činnosti FIFA, čo je verejným tajomstvom. Novinárom to povedal narovinu.
 
Nemajú si čo vyčítať
Platini je bývalým šéfom UEFA a svojej funkcie sa musel vzdať po prevalení aféry v roku 2015, v ktorom figuroval aj Infantinov predchodca Sepp Blatter. Od neho mal Platini dostať 1,8 milióna švajčiarskych frankov a verejnosti nevedel podať dôveryhodné vysvetlenie tohto kroku. Na základe toho dostal od etickej komisie zákaz činnosti na obdobie ôsmich rokov, no minulý rok v októbri mu tento trest znížila na polovicu.

mistrovství.jpg
 
Ženský futbal terčom výsmechu
V tomto spore zazneli aj obvinenia Infantina z nezáujmu o ženský futbal. Majstrovstvá sveta v tomto športe začínajú vo Francúzsku už tento piatok a ako povedal bývalý reprezentant, jeho postoj k ženskému futbalu sa vždy zakladal len na výsmechu a nikdy nemal skutočný záujem o jeho rozvoj. Takto obhajoval Platini svoje pohnútky k negatívnemu postoju, ktorý zaujal k zvoleniu Infantina za hlavu FIFA.

© 2024 Mostreal - WordPress Theme by WPEnjoy