Zmaturovali sme a čo teraz?

4 roky prebehnú relatívne rýchlo, ako voda. 4 roky je pritom doba, ktorú sme venovali štúdiu na strednej škole. Po jej skončení pre nás nastáva nové obdobie, ale aj dôležité rozhodnutie, akým smerom ísť ďalej. Niektorí sa možno rozhodnú študovať ďalej. To je síce dôležité rozhodnutie, avšak zďaleka nie kompletné, pretože na výber sa nám črtá viacero zameraní a oborov. Možno ešte dôležitejšie rozhodnutie tak prichádza práve v tomto bode. Poďme sa preto pozrieť na možné úvahy, aké uchádzačom znejú v hlave a ktoré by si mali ujasniť.

konfety

•         Pokračovať v štúdiu, či ísť pracovať?
Ak ste nabudení k pokračovaniu štúdia na vysokej škole, tú druhú možnosť zrejme teraz pohodíte bokom. No ak ste posledné roky na strednej škole namáhali svoj mozog z posledného, respektíve mali ste pocit, že to s vami pôjde dole vodou a zachraňovali vás iba ťaháky či spolužiaci, možno by bolo rozumné zvážiť, či si od štúdia netreba chvíľu odýchnuť. Určité dobu si môžete vyvetrať hlavu, nájsť si nejakú, stačí brigádu, kde by ste pre zmenu zaťažili skôr fyzickú stránku svojho ja. Prihlášku môžete odoslať až po určitom čase, ak si chvíľu psychicky oddýchnete. Ale zasa naopak, ak si v štúdiu veríte a ste odhodlaní, máte premyslený obor štúdia a práca vás zatiaľ neláka, nie je na čo čakať, nenechajte sa brzdiť vo vašom cieli. Týmto sa dostaneme k druhému bodu.

maturat

•         Čo ma vlastne baví?
Stredná škola je zameraná skôr na všeobecné obory, no pri nástupe na vysokú si už svoj cieľ treba vybrať konkrétnejšie. Takisto učivo strednej školy je učené skôr všeobecne, no od štúdia na vysokej by sme si mali sľubovať, aby nás profesori zoznámili s oborom bližšie, respektíve aby nás dokonalejšie pripravili k vstupu do našej vybranej budúcej profesie. Napr. čo z toho, ak prijímajú na chemicko – technologickú školu, ak sa vám hnusila predstava učiť sa periodické tabuľky, alebo vás nikdy nezaujímala vzájomná kombinácia chcemických látok? Skúste nájsť niečo, v čom by ste sa chceli naozaj zlepšovať a byť v tom odborník. Niečo, k čomu máte aspoň určitý vzťah a záujem. 

Related Posts

© 2024 Mostreal - WordPress Theme by WPEnjoy