Efektný a nenáročný skalník

Skalník je okrasný ker, ktorý má desiatky podôb. Poznáme opadavé aj vždyzelené druhy. Niektoré kvitnú, iné majú malé červené, alebo žlté bobuľky. Na ďalších rastú vo veľkých zhlukoch. Je ideálnou dekoráciou do každej záhrady, pretože rastie pomerne rýchlo a vie spestriť aj kúty, ktoré by inak zívali prázdnotou. Sú tiež vhodné na zakladanie živých plotov. Na tento účel zvoľte odrody s bobuľami.

skalník
 
Ak si domov prinesiete mladú rastlinku z obchodu, vyberte ju zo zakoreňovacieho kontajnera, alebo črepníka a korene poriadne namočte do vody. Ponorené ich môžete nechať namočené aj deň.
Vykopeme dostatočne veľkú jamu. Ideálne dvakrát väčšiu, ako je koreňový bal. Korienky totiž po presadení potrebujú dostatok priestoru na rozrastenie. Ak by bol jama príliš úzka, museli by bojovať s tuhou zeminou naokolo. Sadíme ho do rovnakej hĺbky, ako bol zasadení pred tým. To uvidíte podľa farby dreva. Tá časť kmienku, ktorá bola pod zemou je viditeľne tmavšia. Jamu vyplňte ľahšou zeminou, zmiešanou s kompostom, alebo vyzretým maštaľným hnojom. Túto istú zmes použite aj na zakrytie koreňov.

skalník žlutý
 
Na pestovanie sú ozaj nenáročné. Vyhovuje im takmer každé stanovisko aj pôda. Jednou z ich vlastností je, že im nerobí problém ani príliš znečistené prostredie. Preto sú vhodnými rastlinami do mesta, alebo vyslovene priemyselných oblastí. Niektoré druhy, ako napríklad simonsii, môžeme pestovať aj v úplnom tieni. Väčšine druhov však vyhovuje polotieň, a to najme v zime, pretože priame slnko im pri mínusových teplotách môže škodiť.
Ako sme spomenuli, na pôdu nie sú náročné. Ak im to však chcete uľahčiť, zasaďte ich do neutrálnej, suchšej zeminy.

boboule
 
Rozmnožujú sa buď zo semena, alebo odrezkami. Záleží to na konkrétnych odrodách. Tie, ktorým na to stačia semená, sa neraz začnú po záhrade rozmnožovať aj samé. Nevytrhávajte ich, ale počkajte kým vyrastú aspoň do desať centimetrovej výšky. Potom ich opatrne vykopte a presaďte na miesto, ktoré vám vyhovuje.

Related Posts

© 2024 Mostreal - WordPress Theme by WPEnjoy