NEVIETE AKÝ STROM DAŤ NA DVOR? ZASAĎTE LIPU

Lipa je jedným z najkrajších a najväčších listnatých stromov mierneho klimatického pásma. Tieto stromy sa dožívajú niekoľko sto až tisíc rokov. Obľubujú vlhkosť a teplo. Vlhkosť je potrebná k tomu aby si strom zachoval bohaté zelené olistenie. Aj z toho dôvodu majú samostatne stojace stromy nízko uloženú korunu, ktorá chráni kmeň pred priamym slnečným svetlom.

květy
 
Postup pri sadení:
 
1)Stromček, ktorý sa chystáte zasadiť by mal mať minimálnu výšku 150 až 180 cm a priemer kmienka aspoň 10cm.
 
2)Na vybranom mieste pripravte pre stromček jamu o hĺbke aspoň 80cm a šírke 1m. Na spodok jamy nasypte kompost alebo kvalitnú ornicu aby mal stromček na začiatok dostatok živín. Umiestnite ho uprostred jamy, prihadzujte zem a občas stromčekom zatraste aby sa korene uležali a nezostali medzi nimi vzduchové bubliny. Stromček by mal byť umiestnený tak hlboko ako rástol v škôlke alebo kontajneri.

lípa
 
3) Pri zasadení je dôležité stromčeku vytvoriť oporu. A to buď zatlčením kolíka do dna jamy pred sadením alebo vytvorením „trojnožky“ . Kôl by mal byť zatlčený šikmo do strany v smere prevládajúcich vetrov. Ak chcete urobiť trojnožku, umiestnite tri koly zvislo okolo stromčeka a hore ich spojte priečnymi latkami. Kmeň potom voľne uviažte ku každému kolíku
 
4)Zasadený stromček nezabudnite dobre poliať aby zemina priľahla ku koreňom.
 
šušená lípa

Použitie:
 
Kvety, listy a kôra lipypôsobia potopudne, znižujú horúčku, pôsobia protikŕčovo a protizápalovo a používajú sa hlavne pri prechladnutí a horúčke.
 
Čaj z kvetovsa aplikuje aj pri kataroch a ľahkých zápaloch pokožky alebo vo forme obkladov prikladaných na zapálené oči.
 
Popol z lipového drevaje dezinfekčným zubným práškom, ktorý posilňuje a prekrvuje ďasná. Kedysi sa používal aj pri pečeňových problémoch, pálení záhy a pri poruchách menštruačného cyklu.
 
Kúpeľ z lipových kvetov, koreňa puškvorca, kvetu levandule a vresuutišuje, uľahčuje zaspávanie, regeneruje pokožku, má spazmolytické vlastnosti a zlepšuje dýchanie pri zápale nosných dutín. 

Related Posts

© 2024 Mostreal - WordPress Theme by WPEnjoy