Ako zmiznúť z mapy

V časoch, keď internet iba začínal byť bežnou súčasťou domácností, málokomu napadlo, že jedného dňa už nebudeme chcieť aby bol tak výraznou súčasťou našich životov. Zapneme internetový prehliadač, zadáme iba prvé písmeno toho, čo chceme hľadať a internet okamžite vie, na čo myslíme. Zapneme youtube a vidíme reklamu na produkty, ktoré nás čírou náhodou zaujímajú. Nakúpime v obchode a náš telefón od nás okamžite žiada hodnotenie našej návštevy. Toto všetko je iba zlomok informácií, ktoré sú o nás zhromaždené.
 
gps

Aj najväčšia internetová spoločnosť Google, sleduje všetko čo robíme online. A nie len to. Väčšina smartfónov má prístup k internetovým dátam. Na to aby Google vedel kde sa nachádzame a čo robíme, si nepotrebujete nutne prezerať konkrétne stránky. Stačí ak sú dáta zapnuté. Z nášho telefónu sú teda neustále odosielané informácie o mieste kde práve sme. Na tomto základe sa dá veľmi ľahko zistiť, čo robíme.
Toto sledovanie je oficiálne odôvodnené tým, že nám chcú spoločnosti uľahčiť život. V oficiálnej reči tento fakt nájdete pod pomenovaním personalizované služby. Určite to poznáte. Kráčate po ulici a na telefóne vyskočí upozornenie na reštauráciu, ktorá sa nachádza len pol kilometra od vás. Aj vyššie spomenutá reklama, je zobrazovaná podľa toho, čo by pre vás mohlo byť užitočné.
 
Ak neveríte, možno vás presvedčí jedna z Google funkcií. Ide o Google Maps Location History . Zobrazí sa vám časová os toho, kde a kedy ste sa presne nachádzali. Prihlasujte sa cez účet, ktorý používate aj na svojom telefóne, pretože táto funkcia zobrazuje os ku konkrétnym účtom.

dalekohled
 
Ak ste po tomto malom teste uverili, že ste ozaj sledovaní na každom kroku, to možno budete chcieť zmeniť. Prvou možnosťou je vypnúť mobilné dáta vo svojom zariadení, to by však mohlo byť trochu kontraproduktívne. Navyše by ste museli zabrániť i automatickému pripájaniu k wifi sieťam. Vo svojom telefóne stačí  vyhľadať a kliknúť na „ spravovať históriu polohy“. Budete automaticky presmerovaní na nastavenia, kde môžete sledovanie vašej polohy vypnúť.

Related Posts

© 2024 Mostreal - WordPress Theme by WPEnjoy