Čo môžu a čo nie

Jedálniček nášho psa môžeme rozdeliť do troch kategórií. Prvou je klasické krmivo určené pre zvieratá zakúpené v obchode. Na výber máme granuly, alebo konzervy. Druhou kategóriou je domáca strava, ktorú pripravujeme špeciálne pre psa. Poslednou sú zvyšky z kuchyne. Nie je úplne nevhodné nimi kŕmiť svoje zviera, je však potrebné vyberať tie správne.

pes
 
Kupované krmivo
 Je jedno či ide o konzervy, alebo granuly. V oboch prípadoch sledujte ich zoženie. Vo všeobecnosti platí, že obilniny nie sú vhodnou súčasťou potravy nášho psa. Lacné krmivá ich obsahujú viac ako osemdesiat percent. Spôsobujú kožné alergie, žalúdočné problémy, či problémy so srsťou. Preto sa snažte nakupovať produkty s čo najmenším obsahom obilnín. Tým so sójou sa vyhnite úplne. Patrí totiž k najväčším alergénom.
 
Domáca strava
Toto je asi tá najlepšia alternatíva. Nevýhodou je, že na prípravu potrebujete čas a aj úložné miesto. Ak sa obávate, že vám domáca príprava krmiva ukrojí väčší kus z rodinného rozpočtu, ste na omyle. V prípade, že by ste sa rozhodli svojho psa kŕmiť napríklad čistým mäsom, v prepočte by ste minuli omnoho menej financií. V tomto prípade totiž denná dávka predstavuje iba tri percentá z váhy zvieraťa. Pri päť kilovom psíkovi, je to napríklad 150 gramov Navyše existujú obchody, ktoré predávajú mäso určené výhradne pre zvieratá. Jedná sa o rôzne odrezky, alebo iné zvyšky, ktoré vznikajú pri živočíšnej výrobe. Ich cena je samozrejme o dosť nižšia.
Druhou alternatívou je kombinovať mäso s cestovinami, či ryžou. Áno aj to sú obilniny. Môžete ich však skombinovať aj so  zeleninou, či ovocím. Takže vás pes dostane omnoho plnohodnotnejšiu stravu, ako v prípade lacného kupovaného krmiva.
 
Zvyšky z kuchyne
Neexistuje fixný zoznam toho čo pes môže a čo nie. Mohli by sme však uviesť niekoľko zásad, ktoré je potrebné dodržiavať.
 
pejsek

  1. Všetko s mierou. Do psej misky nepatrí nič solené, alebo korenené. Ak vám však ostanú tri deci osoleného kuracieho vývaru, jednorázovo psovi neublíži. To isté platí pre všetky nevhodné potraviny.
  2. Zeleninu a ovocie, môžeme chlpáčom ponúknuť s čistým svedomím. Nevhodné sú paradajky, cibuľa, cesnak a avokádo.

Paradajky: v surovom stave sú jedovaté aj pre človeka. Uvarené ich môžu konzumovať aj zvieratá, radšej sa im však vyhnite.
Cesnak a cibuľa: v minulosti sa používali na odčervovanie. Práve preto, že výrazne vplývajú na črevnú mikroflóru, nie sú vhodnou potravou.
Avokádo:pre zvieratá je vysoko toxické.

  1. Čokoláda konzumovaná v nadmernom množstve by dokázala zabiť aj človeka. Pri psoch si musíme uvedomiť pomer telesnej hmotnosti a množstva zjedenej suroviny.
  2. Kosti psom nepodávame. Úlomky z nich vedia v tele narobiť poriadnu šarapatu. Jediná vhodná možnosť sú surové, hovädzie kosti. Ideálne špikové, alebo hovädzie kĺby. Varené kosti nepodávame v žiadnom prípade. Tie sa totiž trieštia.
  3. Mliečnym výrobkom sa úplne vyhnite.Psy nevedia tráviť laktózu.

Related Posts

© 2024 Mostreal - WordPress Theme by WPEnjoy