Bez zbytočného odpadu nakúpite už aj v Prešove

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko odpadu vyprodukujete? Ak bývate v paneláku, niekedy to nemusí byť až tak jednoduché, všimnúť si koľko vriec odpadu mesačne hodíte do kontajnera. Lepšiu možnosť majú ľudia na dedinách, kde sa odpad vynáša len raz, či dvakrát za mesiac. Ak by ste všetky vrecia s odpadom nevyhadzovali, verte, že váš byt by vám bol už po dvoch týždňoch príliš malý. Predstavte si len jeden nákup. Každá druhá potravina je zabalená v plaste a to isté platí aj o ostatnom tovare.

koření
 
V poslednej dobe sa aj  u nás na Slovensku začali otvárať takzvané bezobalové obchody.Ich princíp je veľmi jednoduchý. Potraviny, či kozmetiku nekúpite zabalenú v obale. Dostanete ju pekne naváženú do tašky, či iných obalov, ktoré si so sebou prinesiete sami, alebo si ich zakúpite v obchode. No a jedna takáto predajňa funguje už aj v Prešove.
 
Bezobalový obchod „Odvážene“
 
Do tohto odvážneho projektu sa pustili dve Prešovčanky, Michaela a Laura. Podľa ich slov, chceli vytvoriť priestor alternatívnemu spôsobu nakupovania v Prešove, kde takáto možnosť ešte donedávna neexistovala. V obchode nájdete ponuku potravín, ale taktiež kozmetiky. Nič z produktov nie je dopredu zabalené. Potom, ako si svoj tovar vyberiete, je zabalený do toho, čo ste si so sebou priniesli.
Bezobalová obchod nájdete na Floriánovej ulici v Prešove. Všetky potrebné informácie sa dozviete na facebook stránke obchodu s názvom „Odvážene- bezobalový obchod v Prešove“.

fazolky
 
Nie len o nakupovaní
 
Prostredníctvom tohto obchodíku sú organizované aj worskhopy, na ktorých sa môžete dozvedieť viac o tom, ako žiť bez odpadu, alebo jeho produkovanie aspoň znížiť. Odpad je vážnou témou, ku ktorej by sme nemali byť ľahostajní. Už dnes je naša planéta doslova zamorená a reč nie je len o „populárnom“ plaste. Ak vám teda nie je budúcnosť ľudstva ľahostajná, poobzerajte sa po svojom okolí a nakupujte s čo najmenším odpadom.

Related Posts

© 2024 Mostreal - WordPress Theme by WPEnjoy