Čína sľubuje rýchlu reakciu na americké clá

Vo štvrtok sa oficiálni predstavitelia USA stretli v Bielom dome, aby upravili pôvodný zoznam 1 300 kategórií na približne 800. Povinnosti týkajúce sa zahraničnej ocele a hliníka oznámené v marci už vstúpili do platnosti.
Tieto tarify už viedli Európu, Mexiko, Kanadu a Čínu k tomu, aby zaviedli alebo oznámili plány protiopatrení v odvetných opatreniach.
Tento krok spustil schôdzu G7 minulý víkend do neporiadku, keď americký prezident Donald Trump stiahol svoj súhlas so spoločným vyhlásením a vyhrážal sa v hostiteľskej Kanade.

kovář

USA hovoria, že jej tarify na čínsky tovar prichádzajú v reakcii na to, čo považuje za krádež duševného vlastníctva.
USA chcú, aby Čína zastavila praktiky, ktoré údajne podporujú prenos duševného vlastníctva – návrhy a nápady na výrobky – čínskym spoločnostiam, ako sú požiadavky, ktoré zahraničné firmy zdieľajú s vlastnými partnermi na získanie prístupu na čínsky trh.

V piatok v Pekingu hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Geng Shuang zopakoval predchádzajúce varovania, že všetky obchodné rozhovory medzi Čínou a USA by boli neplatné, ak Washington zavedie obchodné sankcie.
„Naša pozícia je stále rovnaká,“ povedal.
„Ak Spojené štáty prijmú jednostranné a protekcionistické opatrenia, ktoré poškodia čínske záujmy, budeme okamžite reagovať prijatím potrebných rozhodnutí na ochranu našich legitímnych práv a záujmov.“
„Vážny“ vplyv

Vo štvrtok riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagarde varovala, že obchodná politika vlády Trumpa pravdepodobne ublížila americkej ekonomike a narušila svetový obchodný systém.
Povedala, že obchodná vojna povedie k „porazeným na oboch stranách“ a mohla by mať „vážny“ vplyv.

zisk

Zatiaľ čo MMF očakáva, že obchodný spor bude mať relatívne malé ekonomické dôsledky – spomalenie HDP o zlomok percentuálneho bodu – pani Lagarde povedala, že je znepokojená tým, ako boj ovplyvní sentiment.

© 2024 Mostreal - WordPress Theme by WPEnjoy