Kedysi to bolo inak…

Nezriedka sa stretávame s tým, že pod jednou strechou žijú spolu viaceré generácie. Každý má iné zvyky, každý má svoju povahu a to sa skôr či neskôr prejaví. Či členovia takejto rodiny chcú, či nechcú, skôr či neskôr sa môžu objaviť drobné či väčšie nedorozumenia, ktorých príčinou býva najmä výchova detí a vnúčat. Vety typu: „Keď si ty bol malý…“, alebo „Toto by som ja tebe nikdy nedovolil!“ počúvajú dnešní mladí rodičia od svojich rodičov, keď vychovávajú svoje ratolesti veľmi často.  Je jasné, že dnešné deti sú trochu iné, ako boli kedysi. Zmenila sa doba, zvyky i výchovné metódy.

prarodiče

Dnešní rodičia sú niekedy možno benevolentnejší ako by bolo žiadúce, a to sa potom podpisuje aj na správaní ich potomkov. A toto nemôžu vidieť starí rodičia, ktorí si ani len nevedia predstaviť, že by im mohlo ich dieťa odvrávať či hádzať sa o zem, ako to vidia u svojich vnúčat. Starať sa ale do výchovy svojich vnúčat býva často skôr na škodu ako, na osoh. Je fajn, povedať svoj názor, ale nemalo by sa tak diať pred samotným dieťaťom, pretože to celú situáciu môže jednoducho zneužiť vo svoj prospech. Rovnako i fakt, že narastá napätie medzi dospelými vyvoláva negatívne emócie i u detí, a to sa následne odráža i na ich správaní. Dospelí by svoje názory mali riešiť osamote a bez zvyšovania hlasu. Treba si uvedomiť, že to, ako riešime situácie a konflikty my dospelí, „odkukajú“ a zrkadlia i deti.
 
Aj prílišné rozmaznávanie škodí
Niektorí starí rodičia hovoria, že rodičia sú na výchovu a oni na rozmaznávanie svojich vnúčat. Do istej miery je to pravda, ale aj tu by mali byť určené jasné hranice, na ktorých sa dospelí dohodnú. Určite by totiž nerobilo dobrotu, keby starí rodičia dovolili deťom to, čo im predtým rodičia zakázali. Deti totižto vedia veľmi rýchlo využiť situáciu a začať tolerovať len tých, ktorí im dovolia presne to, čo ony chcú.

rodina

Dospelí by mali pri výchove detí i vnúčat držať za jedno, pričom rodičia by mali mať hlavné slovo a starí rodičia môžu predstavovať istý „poradný orgán“. Deti by mali vedieť, kde sú ich hranice a tie dodržiavať. Toto platilo a malo by platiť neustále, bez ohľadu na to, s kým vyrastajú a kto ich vychováva. Generačným rozdielom a rozličným názorom sa žiadna rodina nevyhne, ale kompromisom a rozumným rozhovorom sa dá nepochybne všetko vysvetliť a dohodnúť.

Related Posts

© 2024 Mostreal - WordPress Theme by WPEnjoy