Led svetlá sú prelomové

Pre pár rokmi sme ani netušili, že klasické dobré žiarovky budú nahradené niečim novým!
Vydržali veru dlho. Ani samotný Thomas Alva Edison netušil, že jeho vynález bude ľudstvo
sprevádzať toľké roky! Žiarovka- hruškovitá nádoba s wolfrámovým vláknom dobila svet!

led světlo

Nebolo jedného jediného človiečika v civilizovanej krajine, ktorý by žiarovku nepoznal! Nahradila do vtedy blikajúce petrolejové a plynové lampy a umožnila ľuďom predĺžiť si biely deň. Určite mala dopad aj na rozvoj výroby. Veď zrazu sa dalo pracovať oveľa viac hodín, vyrobiť viac výrobkov, prečítať viac kníh. Bol to veru prevratný vynález.

Koľko rokov trvalo, kým sme vymenili klasickú žiarovku niečim iným! Vydrží tento výtvor rovnako dlho? Mám obavu, že nie. Že už teraz majstri konštruktéri, vynálezcovia, dumajú nad niečim novým.

Led svetlá sú prelomové- prelomili dlhú vládu pani žiarovky. Všetky žiarovky:

  • 15W
  • 20W
  • 25W
  • 30W
  • 40W………200W

sa veru mohli pobrať na smetisko dejín, do technických múzeí, do dielničiek domácich majstrov, ktorí ich tam s nostalgiou a láskou z času na čas vyberú, pohladkajú ju čistou handričkou a starostlivo odložia, aby ju raz ukazovali svojim vnukom a tí zasa svojim.

Kto ho vie, či sa rovnako dlho udržia nové svietidlá a či si i ich rovnako s láskou budú uchovávať
po generácie dnešní šarvanci? Všimnú si v dnešnom pretechnizovanom svete, že sa niečo zmenilo? Že niečo nenávratne opustilo naše domácnosti, naše príbytky? Niečo, čo našim pradedom a prababičkám od r.1879 skrášlilo, spríjemnilo, obohatilo život. Vtedy si to veru ľudia ešte všetko akosi viac vážili Vážili si aj vynálezcu Thomasa Alvu Edisona. A v deň jeho pohrebu v meste Glenmont zhasli všetky svetlá !

osvětlení led

Vieme vôbec kto vynašiel LED ? Koľko rokov nám tento prelomový objav LED bude slúžiť? Poprajme im žiarovkovský vek a nech aj nad nimi niekto s takou nostalgiou bude premýšľať, ako ja práve teraz!

Related Posts

© 2024 Mostreal - WordPress Theme by WPEnjoy