Plastové vs. Papierové tašky

Každý z nás používa pri nákupe, alebo na odnesenie nákupu do domácnosti tašky. Existujú rôzne typy tašiek, niektorí ľudia si tašky vyrábajú sami doma, niektorí si ich každý raz v obchodoch kupujú. Prečo? Dnes sa pozrieme na často diskutovaný problém – čo je menej škodlivé pre našu planétu? Papierové, alebo plastové tašky?

nákup
 
Plastové tašky
Úplne najhoršia možnosť výberu je výber plastovej tašky, resp. igelitového vrecka. Po odhodení plastovej tašky sa plast v prírode naturálne tak skoro nerozloží, dokonca sa odhaduje, že rozklad plastových sáčkov trvá až stovky rokov! Mimo iného, už samotná výroba plastového sáčku je veľmi zaťažujúca pre životné prostredie.
 
Papierové tašky
„Aký je problém s papierovými taškami?”určite sa pýtajú viacerí. Upokojivé je, že problém nie je (až na celkový problém s papierom a deforestáciou planéty).
Papierové tašky sú recyklovateľné, vyrobia sa z nich ďalej napr. kartóny, toaletné papiere.
Taktiež, po odhodení papierovej tašky voľne do prírody, sa s ňou príroda vysporiada, pretože je to kvázi “prírodný” materiál. Predpokladaná doba rozkladu papiera v prírode je “len” niekoľko mesiacov.

tašky
 
Dobrá rada na záver
Špiniť si prírodu odpadkami nie je estetické, a už vôbec to nie je zdravé pre pôdu. Odpadky môžu narušiť zloženie pôdy, čo vedie opäť ku nám v potravinách, ktoré v tejto pôde rastú.
Ľudia by si mali vstúpiť do svedomia a uvedomiť si, že takmer všetko, čo robíme, má na nás spätne vplyv. Už aj obyčajný výber papierovej tašky namiesto plastovej môže viesť k zmene, ktorá spolu s ostatnými môže viesť k celkovému zlepšeniu stavu našej krásnej zelenej  planéty.

obchod
 
Používajte tašky, aké sú Vášmu srdcu najbližšie, no myslite pri tom na prírodu. Vyrobte si doma látkovú tašku, kúpte si košík a nakupujte s ním. Je veľa krajších a aj šetrnejších možností namiesto plastových tašiek.

Related Posts

© 2024 Mostreal - WordPress Theme by WPEnjoy